Asutajate Selts koostöös sTARTUp Day ja CIVITTAga korraldasid 17. juunil esmakordselt naisasutajatele suunatud ürituse Female Founders Meetup, mis tunnustas naisi ettevõtluses ja jagas lugusid edukatest naistest, kes on asutanud oma ettevõtte. Esimene Female Founders Meetup sarja üritus toimus veebivahendusel, kus osales üle 90 inimese.

Kolm naist jagasid oma lugusid, kuidas neist said ettevõtte asutajad - Funderbeami tegevjuht ja asutaja Kaidi Ruusalepp, Introwise’i kaasasutaja ning tegevjuht Evgenia Trofimova ja Reverse Resources asutaja ning visionäär Ann Runnel. Nad jagasid oma kogemusi ning nõu, kuidas alustada oma ettevõttega ja hakkama saada erinevate väljakutsetega.

Asutajate Seltsi mitmekesisuse valdkonna juhatuse liikme Triin Kase sõnul algatati kõnealune ürituste sari eesmärgiga tõsta naiste teadlikkust idufirmandusest kui võimalusest realiseerida oma potentsiaali. "Kuigi start-up kogukonnas on mitmeid mõjuvõimsaid naisasutajaid, siis meeste ja naiste suhe meie seltsis on umbes 9:1. See kogukond peaks olema palju mitmekesisem, mistõttu on oluline tuua esile ja panustada nii praeguste kui ka tulevaste naisasutajate potentsiaali," sõnas ta.

Idufirma Reverse Resources asutaja Ann Runneli sõnul ei plaaninud ta kunagi ettevõtjaks hakata. Runnel lausus, et ühel hetkel ta lihtsalt teadis, et peab oma ettevõtte rajama. “Ma võtsin selle oma missiooniks, kuna tundsin, et pean selle ära tegema ja kõigile näitama, kuidas ringmajandus saab töötada. Senimaani ei naudi ma ülearu asutajaks olemist, kuna olen alati pidanud ennast pigem meeskonnamängijaks kui eestvedajaks,” ütles ta.

Naisasutajad seisavad oma karjääri vältel silmitsi paljude väljakutsetega. Takistuseks võib olla näiteks piiratud juurdepääs rahastuse kaasamisele, võrgustiku puudumine või jääb puudu julgusest ja vajalikust juhendamisest. Seda illustreerib ka asjaolu, et ainult 15% maailma idufirmadest on loonud naised. Kaidi Ruusalepp, Funderbeam'i asutaja ja tegevjuht nentis: "On lihtne juhtida ettevõtet näiteks operatiivjuhi tasemel, kuid olla tegevjuht, strateegiline juht või juhatuse liige nõuab paljude strateegiliste otsuste tegemist, arusaamist tegevusharust ning samal ajal tuleb õppida ka olema ettevõtja, asutaja. Uue äri püstipanek on üpris raske. Ja siis ei tohi me ka unustada seda nähtamatut kihti naisena asutajaks olemisest, mis lisab veel ühe väljakutse meie teekonnale."

Nagu öeldakse, siis kogemus on parim õpetaja. Parim viis nende probleemide muutmiseks ja mõistmiseks on üksteiselt õppimine. Female Founders Meetup on koht, kus see on võimalik – saada teadmisi, jagada inspireerivaid lugusid, olla osa asutajate võrgustikust ja luua edasiviivaid kontakte. Järgmine kokkusaamine toimub 26. augustil Tallinnas Latitude59 raames.

Female Founders Meetup toimub sTARTUp Talks raames – see on ärifestivali sTARTUp Day kõrvalürituste sari. Jälgi sTARTUp Talksi, et saada jooksvalt ürituse kohta infot.