Eesti idufirmade koondkäive kasvas 2020. aasta esimeses kvartalis 196,5 miljoni euroni, mis on 66 protsenti enam võrreldes 2019. aasta esimese kvartaliga.

Riiklikke makse tasusid idufirmad 26,3 miljonit eurot ehk 47 protsenti enam kui möödunud aasta esimeses kvartalis. 25,4 miljonit eurot maksti tööjõumakse – möödunud aasta sama perioodiga võrreldes 49 protsenti enam, teatas idufirmade esindusorganisatsioon Startup Estonia.

Suurima käibe tegid selle aasta esimeses kvartalis 84,9 miljoni euroga Bolt, 12,2 miljoni euroga Pipedrive, 9,2 miljoni euroga Adcash, 5,4 miljoni euroga Starship Technologies ja 4,8 miljoni euroga Fiizy.

Startup Estonia juhi Maarika Truu sõnul kasvas Eesti idusektor esimeses kvartalis jõudsalt, kuna kriisi mõjud statistikas veel ei kajastu. Kriisi mõjude hindamiseks tuleb ära oodata käimasoleva kvartali tulemused, lisas Truu pressiteates.

«Paraku näitas Startup Estonia poolt iduettevõtete seas aprillis läbiviidud uuring, et kriisi mõju on tabanud olulist hulka iduettevõtteid ning vastanutest 48 protsenti prognoosib tulude langust poole võrra või enam,» tõdes ta.

Startup Estonia statistika andmetel tegutseb täna Eestis 1019 iduettevõtet ning selle aasta esimeses kvartalis on loodud kümme uut idufirmat. Viis ja enam aastat tegutsenud iduettevõtteid on Eestis 285 ehk 27 protsenti kõikidest Startup Estonia andmebaasis olevatest idufirmadest.

Maksu- ja tolliameti andmetel töötas Eesti iduettevõtetes 31. märtsi seisuga 6316 inimest, mis on 5 protsenti enam, kui 2019. aasta lõpus ning 31 protsenti enam võrreldes 2019. aasta esimese kvartaliga, kui idusektoris oli hõivatud kokku 4836 inimest.

Suurimad tööjõumaksude maksjad olid 2020. aasta esimeses kvartalis 3,37 miljoni euroga Transferwise, 2,8 miljoni euroga Bolt, 2,54 miljoni euroga Pipedrive, 1,13 miljoni euroga Veriff ja 920 000 euroga Paxful.

Töötajate arvu on teistest enam kasvatanud selle aasta esimeses kvartalis 64 võrra Transferwise, Bolt 38 võrra ja Starship Technologies 53 töötaja võrra. Samas näitas idufirmade küsitlus, et aprilliks oli 19 protsenti idufirmadest pidanud kriisi tõttu töötajaid koondama.

Eesti iduettevõtete töötajatest ligikaudu 22 protsenti on Startup Estonia andmeil välismaalased, samas Startup Estonia ja Eesti Startupijuhtide Klubi koostöös läbiviidud uuringus tunnistas 14 protsenti iduettevõtjatest, et nende välistöötajad on otsustanud koroonakriisi ajendil Eestist lahkuda või pole saanud Eestisse kolida.

«See on murettekitav fakt, sest riikide vahel kehtestatud liikumispiirangute tõttu ei saa iduettevõtted vajalikke talente hetkel ka Eestisse tööle tuua,» kommenteeris Truu ning lisas, et võimalik on kasutada ka kaugtöötajaid välismaal, kuid siis jääb Eestil saamata nende töökohtade maksutulu.

Eesti iduettevõtted kaasasid esimeses kvartalis kokku 10,7 miljonit eurot investeeringuid, kokku sai tehtud 14 tehingut. Keskmine tehingu suurus oli 770 000 eurot. Miljonist eurost suuremaid investeeringuid on kaasanud neli Eesti idufirmat: Katana, mis kaasas 1,98 miljonit eurot; Viveo Health, mis kaasas 2 miljonit eurot; High Mobility, mis kaasas 1,5 miljonit eurot ja Speys, mis kaasas 1,05 miljonit eurot.

Eesti Startupijuhtide Klubi asepresident Sten Tamkivi tõi pressiteates välja, et kui veel märtsis sai rõõmu tunda selle üle, et Eesti idufirmadel pole kunagi olnud nii häid aegu, siis tänaseks on olukord järsult muutunud.

«Idufirmade kulud käivad ajaliselt tuludest sammu ees ja seetõttu vajavad nad regulaarselt välist kapitali. Investorid on kriisiolukorras ettevaatlikumad ja kriitilisemad ning kapitali kaasamine võtab rohkem aega. Meie uuring näitas, et algaval suvel võivad paljudel ettevõtetel tekkida likviidsusprobleemid,» selgitas Tamkivi.

Aprillis läbiviidud uuringu kohaselt on 18 protsenti iduettevõtetest praegu kapitali kaasamise faasis ning seisavad silmitsi mitmete investorite äraütlemisega. Veel 22 protsenti vastanutest planeerisid alustada uue kapitali kaasamisega selle aasta kevadel või suvel. Lisaks on Tamkivi sõnul hetkel teadmata, milliseks kujunevad kapitali kaasamise võimalused teisel poolaastal.

Startup-viisad on aasta esimeses kvartalis väljastatud iduettevõtete 178 töötajale ja 44 asutajale. Startup-viisat kasutanud iduettevõtted on maksnud riigile esimeses kvartalis kokku 500 000 eurot tööjõumakse ja kasvatanud käivet 7,5 miljoni euroni, mis on 148 protsendi võrra enam, võrreldes möödunud aasta esimese kvartaliga.

Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks; programmi viib ellu Kredex.